Obserwatorzy

sobota, 10 listopada 2012

Sweter "Koral" - sposób wykonania

Być może przyda się paniom przykład rozliczenia oczek na ten sweter.

Sweter "Koral" - opis wykonania
 
Druty 5,5 i 5 mm; włóczka "Alpina" 20% wełna, 80% akryl, 147m/100 g; zużycie 600 g. Sweter robiony od góry metodą bezszwową. Rozmiar 42/44.


Narzucić na druty 80 oczek i przerobić (drutami 5 mm) wzorem francuskim 18  rzędów stójki. Jeżeli pragniemy, żeby stójka była bardziej przylegająca do szyi, można nabrać kilka oczek mniej.  Należy pamiętać, by w stójce wyrobić już pierwszą dziurkę na guzik.


Po wykonaniu stójki rozdzielamy oczka na raglan:
10 ocz. - pliska, 9 ocz. - przód, 7 ocz. - rękaw, 24 ocz. - tył, 7 ocz. - rękaw, 9 ocz. przód, 10 ocz. - pliska, 4 oczka  - prowadzące raglan;
czyli taki układ: 10/9/1/7/1/24/1/7/1/9/10;

Raglan w tym swetrze znaczony  jest 3 oczkami wzoru francuskiego przerabianymi do jego końca: czyli ostateczny układ oczek przed raglanu był taki: 10/8/3/5/3/22/3/5/3/8/10.

Dalej robimy karczek wzorem francuskim (do 38 rz.), na drutach 5,5 mm. Rząd 39   - zostaje wprowadzony wzór pończoszniczy; wzorem francuskim robi  się pliski guzikowe i skos raglanu. Nadal dodaje się oczka na raglan (czyli po 8 ocz. w co drugim rzędzie). Ostatecznie  skos raglanu - to 44 rzędy; na każdym skosie dodane 22 oczka.
 
W 63  rz. odkłada się oczka rękawów na drut pomocniczy, łączy przody z tyłem i wyrabia korpus swetra. Układ oczek:
przód: 10 (pliska) + 8 + 22
-rękaw:  5 + 44
-tył: 22 + 44
-12 - ocz. raglanu można dołączyć dowolnie np. po 2 do rękawów, po 2 do przodów , 4 do tyłu (oczywiście do tyłu i rękawów po obu stronach). Te oczka dołącza się tak, jak nam pasuje (jeżeli wychodzi, że przód jest za wąski - to do przodów). Ja dołączyłam do przodów i tyłu, gdyż uznałam, że rękawy są dostatecznej szerokości.

Korpus swetra: po przerobieniu 12-14 rz. podzielić oczka przodu na pół (nie liczyć oczek pliski), w celu wyrobienia talii, czyli zaszewek. 3 razy w co 4 rz. gubić po 2 oczka, by potem znów co 4  rzędy je dodać. Podobnie wykonać zaszewki z tyłu umieszczając je symetrycznie.


Korpus robić na pożądaną długość swetra ( u mnie wyznaczyła ją ilość kończącej się włóczki) i wykończyć 14 rz. wzoru francuskiego. Nabierać oczka na rękawy (odłożone wcześniej na drut pomocniczy lub nitkę), wykonać je na okrągło na drucie z żyłką gubiąc co 12- 14  rz. po dwa oczka w miejscu, gdzie wypadałby szew rękawa. Oczywiście gubić  taką liczbę oczek, jaka pasuje  na ostateczną  szerokość rękawa wykończonego również wzorem francuskim.
Pamiętać też należy by systematycznie w określonej odległości wyrabiać na plisce dziurki na guziki  
Zszyć dziury pod pachami, przyszyć guziki. Można brzegi swetra oczkami ścisłymi lub rakowymi.

13 komentarzy:

Mariola Wichrowska pisze...

Szkoda, że nie umiem robić na drutach :P

Mag-ik pisze...

Metoda "odgórna" wydaje się mieć same zalety - profesjonalny wyglą, kontrola zużycia włóczki no i najważniejsze - bezszwowo.
A mimo to jakoś nie mogę się odważyć. Boję się, że to rozliczanie oczek i współpraca z markerami skończy się pruciem... bezszwowym ;)

Sweter oczywiście bardzo fajny :)
Pozdrawiam,
Mag

Anonimowy pisze...

Dziękuję, dobra kobieto :-) Pozdrawiam, Elżbieta.

ithija pisze...

Świetny sweterek,świetny czytelny opis wykonania:)))Dziękuję i pozdrawiam:)))

ciapara pisze...

Jest wspaniały, ślicznie dziękuję za tajniki wykonania :-)

eve-jank pisze...

Piękny sweterek i opis umieściłaś bardzo dokładny.

Anonimowy pisze...

Więc to Panią spotkałam przy włóczkach, w tym sweterku i w chuście pomarańczowej!. Gdybym wiedziała, powiedziałabym że od dawna podczytuję ten blog i bardzo mi się podoba, zwłaszcza te wpisy o pięknych miejscach bieszczadzkich. A tak, to z daleka mówię - bardzo lubię czytać Pani wpisy:) Pozdrawiam Halina

Anonimowy pisze...

Z całego serca dziękuję za opis. Napewno z niego skorzystam. Przesylam serdeczne pozdrowienia!
Miłego wieczoru.

Maria

hada131 pisze...

świetny!!! kocham takie bezszwowe sweterki!

Anna pisze...

Świetny ten sweterek,nie robiłam jeszcze tą metodą , może już najwyższy czas spróbować. Na razie nie mam odwagi ale w wolnej chwili przestudiuję ten opis na pewno się przyda. Pozdrawiam!

Elżbieta Ejsymont pisze...

Ładny sweterek ...opis czytelny.Przyda się.Dziękuję i pozdrawiam.ela

anja1513 pisze...

Swietny sweterek i bardzo "lopatologiczny" opis wykonanania. Z pewnoscia podpatrze i tez cos w tym klimacie udziergam. Czekam na nastepne inspiracje i goraco pozdrawiam. Ania

aleksandra pisze...

Ależ piękny..... a czy mogłabym prosić o podanie informacji ile oczek i rzędów przypada na 10 cm ? Bardzo proszę....

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails