Obserwatorzy

czwartek, 21 lipca 2011

Cerkiew w Jaworniku Ruskim

Jawornik Ruski to wieś na Pogórzu Przemyskim leżącą na drodze do Dynowa, 15 km od na zachód od Birczy. Cerkiew św. Dymitra jest usytuowana przy bocznej drodze do Piątkowej,  500 m na wschód od skrzyżowania. Została zbudowana w 1882 r.; po II wojnie światowej służyła, jako kościół filialny p.w. św. Piotra i Pawła do czasu wybudowania nowego kościoła.

Bryla  cerkwi trójdzielna, od północy do  prezbiterium przylega zakrystia. Ściany i stropy  cerkiewki pokryte są polichromią. Niestety wnętrze jest pozbawione sprzętów, za to można podziwiać niemal  kompletnie zachowany ikonostas (brak wrót carskich). Na wrotach diakońskich widnieją wizerunki  diakonów: św. Mikołaja i św. Dymitra.Na antepediach: Syn Marnotrawny, Św.Rodzina, Chrystus wręczający klucze św. Piotrowi, Miłosierny Samarytanin.
Wejście na teren przez murowaną, trójkondygnacyjną dzwonnicę parawanową:


Literatura
Magdalena i Artur Michniewscy,  Marta Duda: "Cerkwie drewniane Karpat. Przewodnik". Pruszków 2003.

4 komentarze:

anabell pisze...

Antonino, czeka na Ciebie, na moim blogu, nagroda. Odbierz ją, proszę.

eve-jank pisze...

Piękne miejsce. Warte na pewno zwiedzenia

KonKata pisze...

piękne miejsce o którym interesująco piszesz

Maria z Pogórza Przemyskiego pisze...

Bywamy tam także, Tosiu, zwiedzamy po drodze również inne, czasami robimy sobie takie objazdy terenu. Oglądamy stare nagrobki, czasami z nazwiskami herbowymi. Kiedyś szliśmy z Sanoka na Orli kamień, a potem Hołuczków, Siemuszowa, do Tyrawy Wołoskiej, również piękne tereny, pozdrawiam serdecznie.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails