Obserwatorzy

środa, 21 lipca 2010

Zielnik. Katalpa. Malowanie

Katalpa to drzewo, które chciałam mieć w swym ogrodzie. Po raz pierwszy widziałam ją  jesienią, kiedy  wśród  liści zwisały długie  brązowe strąki (trzymają się  na drzewie nawet wtedy kiedy opadną liście i tkwią do następnego roku - sezonu kwitnienia). Kwiaty  rosną w gronie (do 30 cm)  i przypominają nieco kwiaty kasztana jadalnego:


Kwiaty katalpy


Surmia, katalpa należy do  rodziny surmiowatych. Znanych jest  11 gatunków, w tym najczęściej spotykane: surmia wielkokwiatowa (catalpa speciosa), surmia pośrednia (catalpa erubescens), surmia żółtokwiatowa (catalpa ovata) oraz surmia zwyczajna (catalpa bignonioides) oraz rzadko spotykana u nas surmia Bungego.
Katalpa to drzewo, które  szybko rośnie. Zakwita po osiągnięciu 3 m, a dorasta nawet do 10 m. Drzewo pochodzi z południowo-wschodnich rejonów Ameryki Północnej.

Liście duże, sercowate, żółte do żółtozielonych. Kwiaty białe, pachnące, ukazujące się w lipcu. Owocem jest cienki strąk o długości ok. 30 cm, pozostający na drzewie przez zimę, dekoracyjny. Lubi gleby żyzne, stanowiska słoneczne. Młode rośliny w surowe zimy mogą nadmarznąć.

 
Drzewo nadaje sie do parków i ogrodów, można je także formować (ale przycinane nie kwitnie). Z powodu dużych liści - podobnie jak tulipanowiec -  katalpa jest narażona w Polsce  na złamania z powodu wczesnych opadów śniegu (śnieg przyczepia się do liści i i gałęzie nie utrzymują cieżaru).  Tak stało się ubiegłej jesieni z naszym drzewem - zostało połamane i mocno okaleczone. Jednak silne przyrosty pomogą  katalpę uformować ponownie.
Tu ilustracja rozmiarów  liścia katalpy i tulipanowca. Położyłam je na   gazecie: "Wysokie obcasy", by pokazać  Czytelnikom jakie rozmiary mogą osiągniąc  liście obydwu drzew:

Liść katalpy

Liść tulipanowca
 
*   *   *
Nadal pracujemy  przy remocnie chałupy. Wieczorami jestem tak zmęczona, że nie bardzo chce mi się pisać posty.
Wczoraj została przywieziona nowa wygódka:
 
 
Łazienki jeszcze nie mamy, stary kibelek jest w stanie opłakanym, toteż zainwestowałam w taki oto  elegancki ustęp stojący obecnie na środku podwórka po wyładowaniu z samochodu. Zabejcujemy naszą nową toaletę na jakiś elegancki brązowy kolorek.
Podłoga w  największym pokoju w końcu wyschła:
 
 
Nie da się ukryć, że schła dłuuuugo, co uniemożliwiło inne prace w tym pomieszczeniu.
 
Tak malujemy drzwi - tu po pierwszym pociągnięciu farbą
 
I jeszcze fotka roślin rosnących przed chałupą:
 
 
Jutro jednodniowy wypad do Krakowa - kolejna miara sukni ślubnej.

12 komentarzy:

tkaitka pisze...

Kwitnące drzewo piękne.
Wygódka urocza, ale nie do końca prawdziwa, bo nie ma serduszka:)))
No i postęp w domu (dlaczego w chałupie?)jest widoczny.Aż dziw, że na wszystko znajdujesz czas.Trzymaj się dzielnie!!!

tojatenia pisze...

Katalpa też rośnie w moim ogrodzie, a kwitnącego tulipanowca nie miałam okazji zobaczyć. Może zobaczę w przyszłym roku.
Twoja chałupa coraz piękniejsza, a kwiaty przed nią zadbane i piękne.
Pozdrawiam. Teresa

MAGDA GÓRA pisze...

o tak katalpa jest piękna ale własnie z powodu częstych wiatrów i opadów nie posadziłam u siebie....;-( moze jak inne drzewa podrosną i będą trochę osłaniac... a pięknie tak masz! uroczysko!

Antosia pisze...

Chalupa nabiera kolorow, a ogrod to masz ogromniasty, jezeli miesci takie wspaniale perelki. A wygodka bedzie pieknie prezentowac sie w brazie.

Jolad6 pisze...

Antonino bardzo mi brakuje zdjęć wygódki z wyposażeniem-hihi. No wiesz papier toaletowy, bidet, kwiaty itd. Puść wodze fantazji

Anonimowy pisze...

jakie Ty masz wspaniałe rośliny/drzewa/-ja ich nie znam - wspaniale je opisujesz a jeszcze wspanialej o nie dbasz - podziwiam Cię za pracę w chałupie...w ogrodzie...w robótkach...na blogu.... skąd czerpiesz energię? czy ten upał Ci nie przeszkadza?...Powodzenia i wyników w każdym działaniu...efekty pokazuj ... Wanda

Anonimowy pisze...

katalpa jest cudna,kupilam ja dawno temu ze wzgledu na jej duze liscie i ze tak cudownie kwitnie i chyba kupilam nie ten gatunek co trzeba bo moja nie kwitnie i rosnie wolno no ale co zrobic jak juz posadzone to niech rosnie :)

EwKo77 pisze...

Zdjęcie z podłogą, która wreszcie wyschła: jak z obrazu van Gogha! :D

damurek pisze...

Katalpa piękna lecz za duża do mojego ogródka ... u nas w parku młode drzewko zimą na pół złamało ale się odrodziła, do tego pięknie kwitnie.
Wygódka dzieciństwo mi przypomina (1/4 życia na wsi spędziłam).
Taka chata to moje marzenie ale to już wiesz ... . A farba niech szybciej schnie cobyście mogli iść do przodu z robotą:):):)

kachazet pisze...

katalpa przepiękna, urzekająca...
Domek zapewne będzie miejscem czarownym...
pozdrawiam, Kasia

jetel pisze...

Jestem wsiową :) dziewczyną i lubię takie klimaty.
Sławojka wygląda na solidną i z pewnością będzie bardzo wygodna a to w pewnych okolicznościach bardzo ważne :)

bietas pisze...

boszszsz... skąd Ty Kobieto masz siły na tyle pracy w ten upał.... jak mawia młodzież SZACUN!!! Chałupa pięknieje.... i wyobrażam sobie jaka to satysfakcja :-)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails