Obserwatorzy

wtorek, 1 czerwca 2010

Chińska tunika z wiatraczkiem

Tę tunikę zrobiłam kilka lat temu, a wypatrzyłam na Osince. Opis  mojego wykonania  umieściłam  też na  Forum u Maranty. Myślę, że tunika jest  na tyle ciekawa, że warta przypomnienia.

Szydełko 2,1 mm Tulip; włóczka: "Almina 100% bawełny; 
zużycie 350 g (rozmiar 42-44)

Pochodzi z jakiegoś katalogu (wzór - zdaje się - chiński). Opisu i wzorów nie było, więc  Osinki same kombinowały  i robiły na tzw. "czuja". Podobnie robiłam i ja.  Korzystałam z wzorów zamieszczonych na Osince i resztę sama wymyślałam.


Wzór samego wiatraczkaWzór  spódnicy tuniki

Tunika z wiatraczkiem

Opis
1. Robótkę zaczynamy od wykonania wiatraczka robiąc wg zamieszczonego schematu. Należy robić dość ściśle, żeby się nie falował. Następnie robimy siatkowe "ananasy" , jednak  nie wyrabiamy słupków miedzy  anansami przy dekolcie. A więc  obrabiamy wiatraczek z trzech stron. Ilość rzędów dostosowujemy do gabarytów osoby: dla szczupłej - mniej, dla grubszej  - więcej. Dolne "kąty" prostokąta robi się wyrabiając róg i wkłuwając po dwa słupki w jedno oczko dzielone 3 ocz. łańcuszka.Tak robiłam pachę i zaraz potem wykonałam ramiączka


Tył góry tunki  zrobiłam, jak wyżej

2. Zeszywamy przód i tył,  obrobiłamy półslupkami i oczkami rakowymi ramiączka. Przechodzimy  do wyrabiania dołu -  na okrągło.
Najpierw wykonujemy siateczkę, na której potem "zawiesimy" anansy.  Ananasy zostały zrobione na podstawie tej fotografii z Osinki:

Zdjęcie z Osinki

Trzeba sobie wyliczyć ilość potrzebnych nam ananasów i odpowiednio je "zawiesić" na tych przejściowych rzędach (u mnie było 14 ananasów; szczuplejszej osobie wystarczy 12).3.Pod koniec  wyrabiania anansów  zaczynamy robić  wzór dołu spódnicy (schemat wyżej):


Od pewnego rzędu tego schematu  powtarza sie takie same rzędy - co pozwala  zrobić  długość spódnicy tuniki taką, która nam odpowiada.


Dół obrabiamy półsłupkami w celu wzmocnienia.

8 komentarzy:

kachasek pisze...

świetna jest!!! wczoraj ją oglądałam na maranciakach :) i pomyślałam, że kiedyś spróbuję ją zrobić :) póki co zaczęłam narzutkę ;)

Zula pisze...

Fajna tunika :) Dzięki za opis, może kiedyś się przyda :)
Pozdrawiam

casada pisze...

Tunika ta już dawno mi wpadła w oko, ale zostawiłam ją "na kiedyś tam".

Twój kursik bardzo fanie przedstawia jej wykonanie. Dzięki bardzo, na pewno się przyda!

Eliana pisze...

FAB dress!!!! Love everything, the color, lace and how it fits you!!!! Great job :)

tkaitka pisze...

Wprawdzie na szydełku nie robię - bo nie mogę robić konkurencji mojej siostrze - ale byłam tu,poczytałam,bo co mi szkodzi. To piękne, że tak dzielisz się z innymi i nie szkoda Ci "czasu i atłasu".
Robiłam "rachunek sumienia" - odwiedziłaś mnie 19 razy.Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.Ps.To jest rekord odwiedzin!!!!!

by_giraffe pisze...

świetne tuniki, ale ja niestety chyba nie mam cierpliwości do takich dużych rzeczy, schemat na zawieszkę ptaszka, wrzuciłam u siebie, pozdrawiam

Katarzyna / Kathryn pisze...

Ja uwielbiam takie tuniki i kto wie, moze wreszcie bedzie mi dane zrobic podobna dla siebie. Pozdrawiam.

lamika88 pisze...

Wspaniała tunika...:-)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails