Obserwatorzy

sobota, 20 lutego 2010

Żakardy. Szalik i czapka – wzór norweski

Od początku tego sezonu zimowego Matylda marzyła o czapce i szaliku z wrabianymi wzorami. Jakoś ciężko było mi zabrać się do realizacji tego projektu. I w końcu, kiedy już zaczęłam robić – męczyłam ponad miesiąc realizując w międzyczasie inne prace. Ostateczny efekt jest taki:


Druty 4 mm; włóczka „Baśka” (70% akryl, 30% wełna); 300 m/100 g;
zużycie na czapkę i szalik 280 g
(na szaliku wisi nitka, którą znaczyłam strony szalika - zobaczyłam ją dopiero po zrobieniu zdjęcia)

Szalik robiony na okrągło, identyczny wzór po obu stronach, tak że można go nosić dwustronnie. Czapka ma drugą warstwę zrobioną z jasnego koloru. Komplet do noszenia bardziej na mrozy, aniżeli na dzisiejsze roztopy, ale jakoś tak długo go robiłam. Do kompletu mają być jeszcze rękawiczki (pewnie zrobię je na przyszły sezon). Wzór żakardowy pochodzi z różnych wydawnictw, został zestawiony przeze mnie.Robiłam klasycznie przekładając nitki z tyłu robótki. Zobaczyłam jednak na blogu takie urzadzenie zakładane na palec do prowadzenia kilku kolorów włóczki: 

 

Autorka bloga podaje też linka, gdzie można kupić coś takiego. Myślę, że ten aparat może zdecydowanie ułatwić pracę przy robótkach żakardowych.


Początkowo też rozważałam sposób tzw. podwójnego dziania zaproponowany tu:
http://forum.knitting-info.ru/index.php?showtopic=65125
jednak robota szła mi zdecydowanie wolniej, niż drutowanie moim tradycyjnym sposobem (chyba brak wprawy). Jednak ten sposób wydaje mi się arcyciekawy. W tym wątku na KnittingInfo można też zobaczyć filmiki ilustrujące sposób podwójnego dziania.

7 komentarzy:

art-glass-ak pisze...

Fajny komplet :) Taki naparstek widziałam też u Uli w Zamotane.

Pyziulka pisze...

spodobem podwójnym wydziergałam swoja pierwsza rzecz w zyciu ( po 2 tyg trzymania drutów w reku) - zapewniam więc ze nie jest to trudne ;) Polecam :D A naparstek takowy posiadam i muszę powiedzieć ze trzeba nauczyć sie z nim dziergać. Musiałam zupełnie inaczej trzymac włóczkę niż dotychczas a i tak trzeba uważać ;)

urszula97 pisze...

Kompletet Matyldy cudowny,misterna dzierganina a poncza ekstra.Jakaś Ty zdolna.

lamika88 pisze...

Piękny komplecik...:-) Dla mnie to czarna magia...;-)

kasianat pisze...

Swietny komplet- fajny wzorek!!!

Anonimowy pisze...

Już od jakiegoś czasu podziwiam Twoje prace ,ale ten komplet powalił mnie na kolana.Piękny jest.Trzeba mieć nie lada talent żeby tworzyć takie dzieła.

Eliana pisze...

OMG! Lovely intarsia works!!! Looks so great this combination!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails