Obserwatorzy

poniedziałek, 16 września 2013

Dwernik Kamień

w Bieszczadach - to cel naszej sobotniej wyprawy z bratem. Wyruszyliśmy wcześnie z Sanoka. Świt spowity w mgle jeszcze nie zapowiadał czy się podniesie, czy opadnie. Po jakimś jednak czasie można było stwierdzić, że pogoda dopisze. Słońce wyzierało zza chmur, a mgła zostawała gdzieś tam.


Wyruszyliśmy z Nasicznego. Wyprawa nietrudna i niedługa, jednak dość atrakcyjna, gdyż ze szczytu można zobaczyć: Magurę Stuposiańską, dolinę Caryńskiego, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, Smerek, pasmo Otrytu i Graniczne.


Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.)  nazwany Holicą jest jednym z najciekawszych miejsc w Bieszczadach. Znajduje się w grzbiecie opadającym z Hasiakowej Skały na północny wschód. Zbudowany jest z trzech równoległych grzęd o stromych stokach, odległych od siebie o około 200 m. Na krótkim grzbiecie w północnym kierunku znajduje się wierzchołek Magura (887 m).


 
Na Dwernik Kamień prowadzi oznakowana kolorem czerwonym ścieżka historyczno-przyrodnicza Przysłup Caryński - Krywe nad Sanem, którą można wejść od strony Nasicznego oraz z Zatwarnicy. Natomiast na wschodnich zboczach Dwernika Kamienia poprowadzono oznaczoną zielonymi strzałkami ścieżkę przyrodniczą "Dwernik-Kamień".
Można tu spotkać niedźwiedzia, o czym informuje tablica:


Na szczycie niemal znaleźliśmy siedlisko kozaków i prawdziwka, chociaż po drodze nie uświadczyliśmy, ani jednego grzyba.
Pomimo dość ostrych powiewów wiatru na górze z przyjemnością rozkoszowaliśmy się widokami, by niebawem zejść i realizować następny punkt zaplanowanego na sobotę programu turystycznego.
Część zdjęć autorstwa mojego brata.

11 komentarzy:

mika pisze...

oj zazdroszczę wypadu w góry, zazdroszczę

nuta pisze...

Nigdy nie byłam w Bieszczadach,ale małżonek był w Wetlinie! Piękne widoczki, zazdroszczę !

AnkaSkakanka pisze...

Zazdroszczę bliskości gór. W Bieszczadach o tej porze roku z pewnością jest wspaniale. Pozdrawiam

bozenawdaniec. pisze...

Dziękuję Ci pięknie za te zdjęcia. W Nasicznem byłam w 1975 roku, mieszkał tam mój wójek, najpierw pod nr 11,który był oddalony od osady o jakiś 1 km. To było odważne, gdyż różne zwierzęta - wilki i niedźwiedzie podchodziły pod dom i łapami drapały po okiennicach. Jak się udało, rodzina przeniosła się do wioski, która wtedy liczyła 10 numerów i tam właśnie ich odwiedziliśmy podczas ferii zimowych. Piękne widoki pamiętam do dziś. Pozdrawiam :)

Maria z Pogórza Przemyskiego pisze...

Nasza ukochana góra, a dlatego, że można tam wejśc z psami, bo poza parkiem; ciekawam dalszych planów dnia; pozdrawiam.

Aga pisze...

Oj a widoki są tam piękne. Nie wiem czy nie najpiękniejsze. Byłam 2 lata temu i tą trasę wspominam szczególnie miło.

Joanna pisze...

Wielokrotnie byłam w Bieszczadach, za każdym razem wracałam oszołomiona i z obietnicą powrotu, ponieważ dla takich widoków chce się żyć !!!
Pozdrawiam

Dendrobium pisze...

Zazdroszczę, normalnie zazdroszczę tego wypadu. Uwielbiam polskie góry, wszystkie i najchętniej jeździłabym tam co roku. Niestety moi chłopcy wolą wodę:(
Pozdrawiam

wilddzik pisze...

Piękne widoki, pozdrawiam :-)

Marille pisze...

Piękna wyprawa i piękne zdjęcia :)
W ogóle Bieszczady są wspaniałe... Szkoda, że dawno tam nie byłam... Trochę za daleko weekendowy wypad.
Pozdrawiam :-)
Marille
(z http://marilles-crochet.blogspot.com/)

malaala pisze...

Bieszczady uwielbiam !!!Tylko pozazdrościć !!!!Pozdrawiam :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails