Obserwatorzy

niedziela, 18 grudnia 2011

Żakardy. "Fair isle" - szkocki wzór żakardowy

Niektórzy terminu "Fair isle" używają ogólnie w odniesieniu do dzianin powstałych metodą żakardową. Jednak ta technika dziania związana jest  ściśle ze Szkocją. Nazwa jej pochodzi od  małej wysepki Fair Isle  (północna Szkocja), stanowiącej część Wysp Szetlandzkich. Można  powiedzieć, że to  książę Walii, późniejszy król Edward VIII „wylansował” w 1921 "Fair isle" występując podczas gry w golfa w bezrękawniku dzianym tą techniką. Sonia Rykiel

 Tory Burch


Tradycyjnie wzory "Fair isle" ponoć kopiują wzory z odzieży hiszpańskich żeglarzy. Mają ograniczona paletę barw, mniej więcej do pięciu. Klasyczne kolory to odcień czerwonego, indygo i blado-żółty. Należy używać tylko dwóch kolorów w jednym rzędzie wykonując dwa lub trzy kolejne oczka danego koloru, by na lewej stronie robótki nie było zbyt długich pasm „wiszących” nitek. Nowocześniejsze sposoby dziania umożliwiają wplatanie tych długich pasm w robótkę, tak że lewa strona wygląda estetycznie. Tradycyjnie  techniką "Fair isle" robi się na okrągło, rozcinając otwory na rękawy.

 John Varvatos

 Juna Watanabe

Mieszkańcy Fair Isle używali ekstraktów roślinnych do farbowania wełny, otrzymując subtelne, stonowane kolory przędzy. Wprowadzenie barwników syntetycznych umożliwiło farbowanie wełny na jasne i żywe kolory. Wzory stosowane w "Fair isle"  mogą być różne: używa się motywów geometrycznych, roślinnych,  zwierzęcych. Wzór powtarza się zarówno poziomo, jak i pionowo, zwykle na ciemniejszym tle, tworząc subtelne paski.
Oprócz swetrów, wzywa się tej techniki do dziania skarpet, rękawiczek,  czapek, szalików.
 
 Ralph Lauren

Asos

Powyżej umieściłam  fotografie dzianin projektantów mody, którzy wykorzystali  technikę "Fair isle" do realizacji swych projektów. 
5 komentarzy:

3nereida pisze...

Te wzory wyglądają na ogromnie skomplikowane . Uwielbiam Twoje cykle o dzianinie .

pimposhka pisze...

Juz mialam komentowac przy ostatnim poscie ze bardzo mi sie podoba. Od wielu miesiecy juz zabieram sie za Fair Isle i jakos mi nie wychodzi. Swietne posty! :))))

AnnaElizabeth pisze...

Wzory żakardowe są piękne, ale nie wiem czy się poważę kiedyś na "zdziałanie" takiego. Jeszcze nie czuję się na siłach. Zdradzę jednak, że według Twojego opisu próbuję wydziergać mitenki(moje pierwsze mitenki). Pół roku się do nich zabierałam i zawsze było nie po drodze. Jeśli mi się udadzą, to może i żakardową barierę przełamię :-)
Pozdrawiam.

grahasil pisze...

Bardzo pracochłonne wzory ale za to jaki piękny efekt można osiągnąć.

artesanka pisze...

Podziwiam jak zwykle :) Twoja pasja edukacyjna jest wspaniała. Dzianina z rysem historycznym - rewelacja.
...pozdrawiam...

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails