Obserwatorzy

niedziela, 9 maja 2010

Balony. Ogrodowo 3

Zdjęcie Anny Wantuch z: http://www.krosmedia.pl/

Kiedy tydzień temu  rankiem (przed godz. ósmą) przejeżdżałm przez Krosno - nagle  na linii wzroku ukazał mi się taki balon. Dosłownie  niemal przed samochodem. Zauważyłam, że   na środku wysepki  stoi człowiek  i popuszcza sznur prowadzący do balona. Za chwilę było ich już więcej:

Zdjęcie Anny Wantuch  z: http://www.krosmedia.pl/


W Krośnie odbywały się właśnie XI Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe.
W tym roku w zawodach wzięło udział 27 załóg balonowych z Polski, z Litwy, Łotwy, Węgier, Czech i Słowacji. Zwyciężył Litwin Mockaitis Gintautas.
Tu wyczytałam, że konkurencje balonowe ze względu na temperaturę powietrza  mogą być rozgrywane jedynie rano i wieczorem. Stąd  miałam o tej porze takie widoki przed szybą samochodu. Muszę przyznać, iż był to widok  niezwykły i zaskakujący. A piszę o tym dlatego, by  pokazać, że  na terenie mojego regionu odbywają się  takie ciekawe zawody.
Niestety dzisiejsza pogoda  zawiodła i kiedy ruszyliśmy do Zagórza - miasteczko powitało nas deszczem i  zablokowaną drogą przelotową:

Tu z kolei w tej niesprzyjającej aurze odbywały się biegi. Szosę zagradzały  samochody policyjne, inny radiowóz  "prowadził" biegaczy jadąc obok. Przeczekaliśmy na parkingu pod sklepem i w końcu puszczono ruch samochodowy. Niestety wizyta była  bardzo szybka: zerwanie kwiatów, obejrzenie czy chałupa "stoi" i powrót.

*   *   *
Fotki z ogrodu z ostatniego tygodnia:

Szachownica kostkowata - listki kwiatowe zwyczajowo ma  czerwonopurpurowe z kanciastymi plamami ułożonymi w szachownicę.  U mnie kwitnie też w kolorze białym

Knieć błotna czyli popularny kaczeniec; jako ciekawostkę dodam, że  roślina jest  słabo trująca

Dąbrówka rozłogowa, gat.Atropurpurea charakteryzujący się purpurowymi liśćmi

Kuklik szkarłatny

Smagliczka skalna (w naturze widziałam całą ścianę skalną porośnietą smagliczka przy wejściu na Trzy Korony)

Skalniak - po lewej widać  pierwsze  kwiaty goryczki...


  i pierwsze pióropusze paproci

3 komentarze:

artesanka pisze...

Kwiatki śliczne w Twoim ogrodzie. Podziwiam nieustająco.
... pozdrawiam ...

tkaitka pisze...

To zdumiewające - Ty w swoich wyjazdach zawsze znajdziesz coś wartego pokazania innym!
W czasach,gdy bywałam na naszej działce rósł u mnie kuklik.I biskupie serca.Że nie wspomnę o wielu pospolitych kwiatach (tulipany, żonkile, piwonie, moje ulubione gladiole i astry). Teraz są drzewka owocowe i ziemniaki. 5 arów pracowicie przekopanych przez mego męża.W zasadzie to go podziwiam.Tak to się w życiu plecie...
Radosnego następnego wyjazdy!Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

ciekawe jakie to uczucie leciec takim balonem :)

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails