Obserwatorzy

poniedziałek, 29 czerwca 2015

Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej

Skansen Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej (wieś w Beskidzie Niskim),  powstał w 1968 r. dzięki staraniom rdzennego mieszkańca Zyndranowej - Teodora Gocza. Początkowo muzeum funkcjonowało jako placówka prywatna, najpierw w formie Izby Pamiątek w domu opiekuna i pomysłodawcy, później jako skansen wydzielony na terenie wsi. Obecnie  jest Oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

 Pierwszym obiektem była zagroda (chyża) łemkowska (1860 r.) pradziadka Teodora Gocza - Teodora Kukieły. Wnętrze chaty jest rekonstrukcją biura pisarza wiejskiego z archiwaliami, książkami, listami i zdjęciami z terenu Łemkowszczyzny.
Zgromadzono w skansenie eksponaty sakralne: fragmenty żeliwnych krzyży, szaty liturgiczne, kopie ikon. Znajduje się tu również bogata kolekcja pisanek, zdobionych w tradycyjne łemkowskie wzory. Z narzędzi i przedmiotów gospodarczych można zobaczyć cepy, krosna, żarna.
W obrębie skansenu jest ponadto studnia z żurawiem, wiatrak z Wapiennego, kapliczka, cygańska kuźnia z Olchowca

 
 
Muzeum zgromadziło też pamiątki wojenne po operacji na Przełęczy Dukielskiej: mundury, hełmy, broń, odłamki. O zmaganiach na przełęczy przypomina niewielki pomnik:

 
Drugi pomnik upamiętnia Łemków - ofiary obozów w Talerhofie i Jaworznie:

 
W skansenie od  1992 r. organizowane jest dorocznego Święto Tradycji Łemkowskiej na Pograniczu Kultur "Od Rusal do Jana".

Jednym z obiektów Muzeum Kultury Łemkowskiej jest chata żydowska oddana do użytku w 1994 r. - dawna własność rodziny Zalmana (leży poza jego głównym terenem).

 

 
Obok chaty zgromadzono potrzaskane macewy, a obok umiejscowiono pomnik - tablicę poświęconą pomordowanym Żydom z Zyndranowej i okolic.
Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Skansen_Kultury_%C5%81emkowskiej_w_Zyndranowej

5 komentarzy:

Barbara Wójcik pisze...

Zainteresowałaś mnie tym miejscem! Bardzo lubię skanseny, moja wyobraźnia przenosi mnie w inny świat!

Yvonne Kokotek pisze...

Koniecznie muszę się tam wybrać.

Anonimowy pisze...

ciekawe miejsce, w mojej okolicy mieszka jeszcze dużo Łemków , młodych i starszych ludzi, których dziadkowie zostali przesiedleni na te tereny.... odbywaja sie równiez chyba watry ? łemnkowskie....
pozdrawiam
leptir
http://leptir-visanna7.blogspot.com/

Renata Witkowska pisze...

Cieszę się, że opisujesz miejsca z regionu, który jest także mi bliski. Dzięki temu też wiem co jeszcze warto zwiedzić. Pozdrawiam :-)

tojatenia pisze...

I znowu pokazałaś coś o czym nie wiedziałam, myślę, że dzięki Tobie ja tam pojadę.
Pozdrawiam.
Z kijkami chodzę, od wiosny, dość regularnie. Ponieważ są to wędrówki po "moim" lesie to nie dawałam na ten temat nowych wpisów. Obiecuję poprawę.
Pozdrawiam.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails