Obserwatorzy

środa, 25 marca 2015

Holenderski sweter rybaka

Bardzo dawno nie pisałam posta z cyklu "Historia dziewiarstwa". Czas nadrobić stracony czas.
Swetry rybaków w Holandii mają bardzo długą tradycję: podaje się, że robiono je już około 1850 r. W latach czterdziestych, pięćdziesiątych ubiegłego wieku zaczęły zanikać. Jednak pasjonaci holenderscy zaczęli badać historię tych swetrów oraz przywracać oryginalne wzory współczesności.
I tak książka Nederlandse Visserstruien omawia cztery wzory swetrów rybaka. Tu znajdziemy kolejne książki na ten temat.
Rybacy nosili swetry dziane przez ich mamy, żony, siostry, córki - w motywy, które powstawały w głowach kobiet. Wzory były przekazywane z pokolenia na pokolenie (nikt ich nie spisywał, zachowały się jedynie na starych fotografiach). Ponoć można było po wzorze na swetrze zorientować się z jakiej wioski pochodzi rybak. A legenda głosi, że dziewczyna zaczynała robić sweter dla ukochanego w dniu zaręczyn, by wręczyć mu go w dzień ślubu.

Zdjęcie stąd
 
Najczęściej swetry te robiono w  kolorach: granatowym i czarnym, niekiedy w szarym oraz białym. Motywy na swetrze to: sieć rybacka, jodełka, kotwica, drabinka, fale, błyskawice itp.
Najciekawszą jednak wydaje się inicjatywa mieszkańców wioski Arnemuidse. Grupa kobiet zapragnęła, dać swetrowi rybaka nowe życie i panie przystąpiły do wykonywania swetrów według tradycyjnych wzorów, ale w dwunastu modnych kolorach.

 
Zdjęcie stąd

 
Swetery rybaka z Arnemuidse są w sprzedaży i można zamówić je w Atelier Jaffari. Przygotowano też profesjonalną akcję promocyjną, a znakomite zdjęcia swetrów wykonał fotograf Luis Drent:
 Powyższe zdjęcia pochodzą stąd

Literatura:
1. http://www.omroepzeeland.nl/nieuws/2013-03-02/379540/hippe-visserstruien-terug-van-weggeweest%23.UTHvtjCjN8E#.VRL-yaR0xLM
2. http://www.visserstruien.nl/boek.php
3.http://lupineke.blogspot.nl/2012/06/visserstruien.html
4. http://zeeuwsevisserstruien.blogspot.nl/
5.http://blij-dat-ik-brei.blogspot.nl/2012/08/visserstrui.html

8 komentarzy:

Paulina Labus pisze...

Dziękuję za wprowadzenie i zapraszam na candy

3nereida pisze...

Bardzo brakowalo mi twoich historii . Ten motyw jest wspanialy nie tylko na meski sweter i fajnie , ze wracaja do łask stare wzory .

ankaskakanka pisze...

Zadziwia mnie ta manufaktura, która kultywuje tradycje noszenia swetrów.

Włóczki Warmii pisze...

Dziękuję za interesujący wpis. Lubię te dziewiarskie ciekawostki u ciebie ;) Zawsze warto wiedzieć więcej o naszym "hobby"
pozdrawiam
www.wloczkiwarmii.pl

renya pisze...

Bardzo męskie swetry:-)

ciapara pisze...

Bardzo fajny post lubię ten cykl u Ciebie i chętnie czytam posty z tej serii. Dziękuję, znowu się czegoś nauczyłam. :-) Serdecznie Cię pozdrawiam!

Krista Leśniewska pisze...

Fajny pomysł i te swetry takie energetyczne jak ci Rybacy, super akcja! Pozdrawiam wiosennie, K

Halina - jetel pisze...

Przez chwilę się zastanawiałam co noszą moi sąsiedzi rybacy... i z żale muszę stwierdzić, że nie są to takie swetry, w których nawet "uwalany" robotą facet wygląda.. jak facet.
Pozdrawiam

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails