Obserwatorzy

niedziela, 15 stycznia 2012

Żakardy. "Bohus" – szwedzki wzór żakardowy

Historia dziewiarstwa
Wielki kryzys w latach trzydziestych XX w.  spowodował również wysokie bezrobocie w prowincji Bohuslän w Szwecji. Grupa kobiet z północnej części Bohuslän zwróciła się do żony gubernatora Emmy Jacobsson w Goteborgu z prośbą o pomoc. W 1939 r. powstała spółdzielnia dziewiarska "Bohus Stickning". Początkowo kobiety wykonywały z wełny na drutach niewielkie formy dzianinowe sprzedawane turystom: rękawiczki, skarpetki, czapki. Pomimo tego, że produkty sprzedawały się dość dobrze, dochód nie wystarczał na utrzymanie rodzin. 



Z czasem zaczęto realizować wzory opracowane przez Emmę Jacobson, a następnie profesjonalnych projektantów. Wprowadzono do produkcji wełnę i angorę doskonałej jakości.


Green Meadow; Design: Anna-Lisa Mannheimer Lunn; zdjęcie stąd
Wzory "Bohus" nie są odzwierciedleniem tradycyjnych  miejscowych wzorów. Emma urodzona we Wiedniu (studiowała sztuki piękne, a także uzyskała stopień doktora botaniki), posiadała zmysł artystyczny i tworząc swe projekty  inspirowała się sztuką kontynentalną, tkaninami  z Peru i Chin. Pragnęła, by dzianina "Bohus"  trafiła w gusta wyrafinowanych odbiorców i do ekskluzywnych sklepów.

Wild Apple; Design: Kerstin Olsson; zdjęcie stąd


Forest Darkness Black or green base; Design: Annika Malmström-Bladini; zdjęcie stąd

The Red Palm; Design: Kerstin Olsson; zdjęcie stąd

W latach 1940-1953 wzory dla firmy projektowała Anna-Lisa Mannheimer Lunn, która stworzyła swetry rozpinane mające kolorowe przody, a gładkie plecy i rękawy. Roda Randen była autorką wzoru (opracowanego około 1945 r.)  znanego, jako "Eskimå" (czerwone paski); w innych wzorach z tej serii stosowano kilka odcieni zieleni. W 1947 roku Anna-Lisa stworzyła charakterystyczny sweter z okrągłym kolorowym karczkiem "Blå Skimmer" ("Blue Shimmer"):


"Blue Shimmer"; Design: Anna-Lisa Mannheimer Lunn; zdjęcia stąd

Wzór tego swetra nie jest oparty na tradycyjnych szwedzkich wzorach żakardowych, stał się jednak najbardziej popularnym wzorem "Bohus".  Stąd swetry "Bohus" kojarzą się nieodmiennie właśnie z wrabianymi na okrągło, bajecznymi kolorystycznie, karczkami.
Projektantka Annika Malmström-Baldini prowadziła zespół projektowy w latach 1952-59. Jej zasługą jest fakt wejścia na rynki amerykańskie. Kerstin Olsson projektowała wzory wielokolorowe: „Egg” został zaprojektowany w 1963 roku, „Mgły” w 1964 roku. Ostatnim poważnym projektantem była Karin Ivarsson, która pracowała w latach 1960-69 – jest autorką projektu „Swan” (1966 r.) 
Ostatecznie spółdzielnia przestała działać w 30 kwietnia 1969 r. W ciągu trzydziestu lat stworzono tam ponad 400 oryginalnych wzorów.
Dzisiaj oryginalne dzianiny "Bohus" można zobaczyć na wystawie Bohusläns Museum.


Tu tabela systematyzująca  nazwy modeli i nazwiska projektantów oraz podająca daty, kiedy  poszczególne projekty zostały opracowane


Źródło: 
http://www.vastarvet.se/kulturvast_templates/Kultur_ArticlePage.aspx?id=45847

14 komentarzy:

Joanna pisze...

Oj, kusisz tymi żakardami, kusisz okropnie, a ja nie mam czasu żeby je robić :(( W latach 80 robiłam ich multum, niestety żaden nie przetrwał :((

*gooocha* pisze...

Antonino - chylę czoła. To pięknie przygotowany wykład z prezentacjami.

anabell pisze...

Bardzo mi się podobają takie swetry z okrągłym, wzorzystym karczkiem. Kiedyś się do tego przymierzałam, ale skończyło się na pruciu.
Miłego, ;)

Juta pisze...

Ponownie dowiedziałam się u Ciebie bardzo ciekawych rzeczy.Pisałam już na jednym z blogów, że bardzo dawno temu robiłam mnóstwo pilotek właśnie z takimi wzorami.Nie wiedziałam że moje "śnieżynki" wrabiane na tych pilotkach to "wzór żakardowy":)))))))A swetry z wzorzystymi karczkami zawsze mi się bardzo podobały:)Dziękuję Ci bardzo za te ciekawostki i pozdrawiam serdecznie.
W poprzednim poście piękne zdjęcia.Ale mam już zimę i u siebie Mazowszu:))

Leptir pisze...

lubię takie wzorzyste wrabiane wzory, sama też co nieco dziergam, ale te pokazane przez ciebie sa ze szlachetnej włóczki..... a moje ... na miarę własnej kieszeni...
pozdrawiam

Anna pisze...

ja zawsze się dowiem czegoś nowego jak tu zaglądnę, swetry są fantastyczne aż się prosi żeby sobie coś takiego udziergać :)

maris pisze...

Dzięki Tobie wiem więcej o wzorach żakardowych:)
Żakardy najbardziej podobają mi się w skarpetkach i rękawiczkach, ale te sweterki są niesamowite.

Unknown pisze...

U Ciebie zawsze można znaleźć fachowe porady i rzetelne informacje:) Swetry pozostało mi tylko podziwiać, talentu do robienia na drutach niestety nie posiadam :( Pozdrawiam gorąco :)

ciapara pisze...

Uwielbiam do Ciebie zaglądać!!!Zawsze dowiem się czegoś ciekawego na temat drutów, wzorów i nie tylko. Ten post jest wyjątkowo trafiony i bardzo mnie zainteresował. Wpisuję się żebys wiedziała, ze takie posty zawsze będą odwiedzane i beda mialy duza ogladalnosc bo sa rzetelne, ciekawe i po prostu świetne!!!Pozdrawiam i dziękuję!!!

wilddzik pisze...

Pani Antonino - te "wykłady" są super ciekawe :-))) Plus piękne fotki - uwielbiam te kolorowe karczki. Czekam z niecierpliwością na kolejne ciekawe posty. Pozdrawiam serdecznie :-)

Antonina pisze...

Drogie Panie - dziękuję za uznanie. Cieszę się, że wiadomości, które wygrzebuje tu i tam, również i Wam się przydają. Muszę przyznać, że przygotowanie takiego niezbyt długiego wpisu kosztuje kilka godzin pracy, ale jeżeli przydaje się i innym, to warto się trudzić.

artesanka pisze...

Bardzo ciekawe - jak zwykle u Ciebie.
Podziwiam cierpliwość i doceniam wkład pracy.
Pozdrawiam...

Anonimowy pisze...

ślicznie wszystkie rzeczy wyglądają

super blog

Przepiękne są dni, gdy płyną w uśmiechu i szczęściu, a jeszcze piękniejsze, gdy mijają w pięknym towarzystwie otoczonym piękną przyjaźnią zrozumieniem i wspaniałą wspólną rozmową. Z całego serca życzę tobie takich chwil

Anonimowy pisze...

Ja również dziękuję za wspaniały opis - douczam się tu, u Ciebie :) Żakardy cudne!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails