Obserwatorzy

piątek, 14 marca 2014

Cerkiew w Równi

Równia to wieś położona w odległości 3 km od Ustrzyk Dolnych. Dawna cerkiew grekokatolicka jest obecnie kościołem p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych od 1972 r. Powstała w I połowie XVIII w. Po II wojnie światowej  użytkowana była jako magazyn materiałów rolnych, a podczas remontu w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku wywieziono jej wyposażenie do Łańcuta  do Działu Sztuki  Cerkiewnej.

 
 
 
Cerkiew posadowiona na niewielkim wzniesieniu; budowla orientowana, konstrukcji zrębowej, obita gontem. Według niektórych badaczy w jej konstrukcji zauważalne są wpływy budownictwa bojkowskiego, jednak ta kwestia nie została ostatecznie rozstrzygnięta. Jest jedną z najpiękniejszych cerkwi bieszczadzkich: bryła trójdzielna, o kwadratowych  członach: nawa szersza i wyższa od pozostałych, babiniec dwukondygnacyjny.

 
 


Nad nawą duża ośmiopołaciowa kopuła na ośmiobocznym, dwustrefowym bębnie przedzielonym daszkiem okapowym; nad babińcem i prezbiterium mniejsze kopuły. Wokół cerkwi okapowy daszek gontowy wsparty na wystających belkach zrębu. Portal zachodni prostokątny, ujęty ozdobą w formie sznura. Drzwi z okuciami i zawiasami z XVIII w.
Obok cmentarz cerkiewny z kilkoma nagrobkami.


Źródło:
1.Magdalena i Artur Michniewscy, Marta Duda-Gryc: Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja. Oficyna Wydawnicza "Rewasz". Pruszków 2011.
2.Stanisław Kryciński: Cerkwie w Bieszczadach. Oficyna Wydawnicza "Rewasz". Pruszków 2005.

7 komentarzy:

3nereida pisze...

Urocza, malutka bez przepychu . Dobrze znasz swój region , jego urodę i bogactwo .

Barbara Wójcik pisze...

Kiedy wchodzę na Twojego bloga, w pewnym sensie przenoszę się w moje kochane Bieszczady, za którymi nieustannie tęsknię! Dziękuję Ci za te wycieczki, uwielbiam zwiedzać stare kościoły i cerkiewki!

malaala pisze...

Mówisz Szlakiem Architektury Drewnianej :)?

Stokrotka pisze...

Witaj, jestem u Ciebie po raz pierwszy. Mało znam Bieszczady, ale interesują mnie bardzo. Z przyjemnością obejrzałam piękne zdjęcia cerkiewki w scenerii zimowej.
Pozdrawiam serdecznie.

urden pisze...

Witaj.
Opisujesz jedną z moich ulubionych cerkwi. Brakuje mi tu jedynie informacji, że jest to cerkiew bojkowska. Jeśli nie zauważyłem, to przepraszam. Jest to o tyle ważne, że cerkiew ta jest jedną z trzech tego typu zachowanych w Polsce. Bojków już w Polsce nie ma. Zostały ślady po ich kulturze. Tu, w Równi i w nieodległym Liskowatym, do którego odwiedzenia serdecznie Cię namawiam, zwłaszcza że jak czytam, to Twoje rejony. Może już niedługo nie będzie co oglądać, bo ta przepiękna cerkiew bojkowska jest w stanie katastrofy budowlanej. Serdecznie Ciebie i Twoich czytelników pozdrawiam.
Urden

wilddzik pisze...

Tak ciekawie Pani pisze o cerkwiach, że aż chciałoby się od razu pojechać w Bieszczady i oglądać wszystkie :-)

Antonina pisze...

urden - Michniewscy piszą tak: "według niektórych badaczy w jej konstrukcji zauważalne są wpływy budownictwa bojkowskiego, jednak ta kwestia nie została ostatecznie rozstrzygnięta" - dlatego unikam ścisłego określenia "cerkiew bojkowska". Jednak dodam powyższe info.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails