Obserwatorzy

wtorek, 4 lutego 2014

Cerkiew w Bystrem

Cerkiew grekokatolicka w Bystrem nieopodal Czarnej p.w. św. Michała Archanioła  została zbudowana w 1902 r.  na miejscu poprzedniej. Po 1951 opuszczona i zdewastowana.

 
 
Próbowano użytkować ją jako kościół. Próby ratowania  tej jedynej zachowanej w Bieszczadach cerkwi trójkopułowej wzniesionej w stylu narodowym podjęto w 1985 r.
Członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami objęli budowlę opieką, zabezpieczyli przed dalszymi zniszczeniami.W 1993 r. przeprowadzono remont  dzwonnicy i poszycia dachowego z funduszy Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krośnie. Potem przeprowadzono remont prezbiterium. Zima w roku 1999/2000 przyniosła kolejne zniszczenia: wichura zerwała poszycie nad babińcem. Jak widać na zdjęciach prace przy cerkwi, co jakiś czas, są wznawiane.Cerkiew orientowana, konstrukcji zrębowej, trójdzielna. Podobna do nieistniejącej już - w Lipiu. Zdobią ja trzy kopuły główne i dwie boczne.  Dach kryty blachą. Wyposażenie cerkwi częściowo padło łupem złodziei. Jednak to, co ocalało wywieziono w 1962 r. do składnicy ikon w Łańcucie: ikonostas z XVIII w. oraz  ikony z XVIII i XIX w.
Przed głównym wejściem znajduje się płyta nagrobna położona jako stopień z zatartymi już napisami cyrylicą. Prawdopodobnie była nagrobkiem duchownego:


Dzwonnica-brama murowana, parawanowa, dwukondygnacyjna wzniesiona w 1939 r. mieszcząca trzy niezachowane dzwony. Odremontowana w 1993 r.


Kiedyś do Bystrego zawitali jego dawni mieszkańcy, zdradzili, że pod ołtarzem jest zakopany dzwon. Złodzieje wykopali go w nocy i usiłowali sprzedać na złom.

Po drugiej stronie drogi cmentarz:


 
Źródło
1.Stanisław Kryciński: Cerkwie w Bieszczadach. Oficyna Wydawnicza "Rewasz". Pruszków 2005.
2.Magdalena i Artur Michniewscy, Marta Duda-Gryc: Cerkwie drewniane Karpat. Polska i Słowacja. Oficyna Wydawnicza "Rewasz". Pruszków 2011.

5 komentarzy:

wilddzik pisze...

Zawsze mnie smucą miejsca opuszczone, które kiedyś tętniły życiem, były świadkami narodzin, ślubów, śmierci, szczęścia, rozpaczy, a dziś niszczeją samotne ...
Historia z dzwonem zawstydzająca :-(

3nereida pisze...

Dziękuję .Dzieki twojej fotorelacji ,mogę zwiedzać miejsca , w których nie byłam. Dobrze,ze w końcu zdecydowano się na remont .

Anna Janus pisze...

Zawsze chętnie zaglądam do Ciebie, ponieważ oprócz wielu ciekawych robótkowych postów jest wiele zdjęć miejsc, których na pewno nie odwiedzę, ale dzięki Tobie mogę je zobaczyć. Pozdrawiam Anna Janus

Iris pisze...

Szkoda, że tak niewiele zostało z tej cerkwi ! może jakaś grupa ludzi mogłaby zaopiekować się tym miejscem ?? co najcenniejsze już wywiezione...

juta pisze...

Również chętnie zwiedziłam.
Zarówno te stare cmentarze robią na mnie ogromne wrażenie.
W moim miasteczku istnieje bardzo stary cmentarz, gdzie nieraz chodząc podziwiam prawie stuletnie pomniki wyrzeźbione w kamieniu.
Pozdrawiam serdecznie.

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails