Strony

piątek, 24 kwietnia 2015

Czosnek niedźwiedzi kulinarnie

To już ostatnie chwile by zbierać liście czosnku niedźwiedziego. Za chwilkę pokażą się kwiaty i  liście staną się zbyt twarde i łykowate (komu to nie przeszkadza - może je spożywać). Jem czosnek niedźwiedzi już ze trzy tygodnie, od momentu kiedy liście stały się na tyle dorodne, by je zrywać. Trzeba pamiętać, że czosnek niedźwiedzi zawiera sporo witaminy C, obniża cholesterol i ciśnienie, działa przeciwmiażdżycowo, ma dobry wpływ na układ trawienny.


Młode listki czosnku doskonale nadają się do sałatek i surówek. Znakomicie komponują się z mięsem (jako przyprawa). Można z nich zrobić pesto czy leczniczą nalewkę, a nawet ususzyć i używać jako przyprawy.
Moje przepisy z wykorzystaniem liści czosnku niedźwiedziego:
I sałatka
2 jaja ugotowane na twardo,
garść liści czosnku niedźwiedziego,
kilka szczypiorów cebuli siedmiolatki,
jogurt naturalny, szczypta soli morskiej.
Jaja zetrzeć na grubej tarce, dodać pokrojone liście czosnku i cebuli siedmiolatki, posolić, polać jogurtem naturalnym, wymieszać i jeść z chlebkiem czystoziarnistym.

II sałatka
garść liści czosnku niedźwiedziego,
szczypior cebuli siedmiolatki,
zielony ogórek
sól morska, jogurt naturalny.
Pokroić liście czosnku i szczypior, dodać pokrojony na cząstki zielony ogórek, posolić, polać jogurtem. Jeść jak wyżej.

Jeżeli lubimy, możemy do obydwu sałatek dodać biały ser - otrzymamy kolejną, nieco inną smakowo sałatkę.

Bardzo dobrze komponuje się czosnek niedźwiedzi z sałatką, której bazę stanowi upieczony (ugotowany) i pokrojony filet z kurczaka przyprawiony kurkumą. Ja zwykle dodaję do takiej sałatki kukurydzę i drobny makaron. Ostatnio kukurydzę zastępuję ugotowaną ciecierzycą.

Jak moje Czytelniczki zauważyły kulinaria niezbyt mnie interesują. Post ten należy więc bardziej wiązać z tzw. zdrowym odżywianiem, niż ze sztuką kulinarną, której w zasadzie nie uprawiam.

9 komentarzy:

  1. Również interesuję się czosnkiem niedźwiedzim. Dzieki za przepisy:) pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepisy brzmia smakowicie,tylko trzeba miec dostep do lisci czosnku ,czyli ogrodek.Ja o takich salatkach z liscmi czosnku w roli glownej moge zapomniec.
    Interesuje mnie natomiast sol morska,czyzby byla zdrowsza od zwyklej.
    Ewa

    OdpowiedzUsuń
  3. Fajne przepisy na zdrowe sałatki, na pewno wypróbuję Pozdrawiam Róża

    OdpowiedzUsuń
  4. Dopiero w tym roku kupiłam czosnek niedźwiedzi. Ukorzenia się na grządce z ziołami. Nie chcę go podskubywać...

    OdpowiedzUsuń
  5. Ewo - ponoć faktycznie sól morska jest bardziej zdrowa i polecana obecnie do solenia. Ja w ogólności używam mało soli, więc nie jestem statystyczną Polką zużywającą nadmiar soli w pożywieniu.

    OdpowiedzUsuń
  6. Zbieram czosnek w lesie , ale mam tez od ubiegłego roku w ogródku . pesto zrobiłam raz , ale jest dla mnie za ostre , wolę tak jak ty do sałatek .Jak kupuje się sol morska to trzeba zwracac uwage czy jest bez antyzbrylacza , bo jak dodano nic nie wartuje .

    OdpowiedzUsuń
  7. Pani Antonino! Dziękuję za każdy przepis. Dziękuję za to, że mogłam się od Pani wiele nauczyć. Zawsze myślę o Pani z wielką wdziecznością. Przesyłam serdeczne
    pozdrowienia z Chorzowa.

    Maria

    OdpowiedzUsuń
  8. Dzięki za przypomnienie, właśnie sieję sobie różne ziółka i listki na balkonie, a czosnek niedźwiedzi mi z pamięci uciekł!

    OdpowiedzUsuń
  9. Proste przepisy, a ile w nich dobroci dla naszego zdrowia. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń