Strony

niedziela, 21 listopada 2010

Zielnik. Szafran - krokus jesienny

W ogrodzie mojej mamy już przekwitł, w moim ogrodzie kwitnie od  trzech tygodni (z opóźnieniem). Szafran uprawny (Crocus sativus) - nie jest zwykłym krokusem. A dlaczego? Bo kwitnie w jesieni (nie mylić z zimowitem) i  jeszcze do tego to właśnie ze znamion jego słupka kwiatowego robi się jedną z najstarszych przypraw świata. Szafran  nadaje niepowtarzalnego smaku potrawom z ryżu, sosom i zupom, możemy nim  podkreślać smak mięs, ryb, dziczyzny, a nawet dodać do wermutu. Dobrze  komponuje się z bazylią i oregano.



Wytworną woń szafranu doceniono już dawno temu. Używali go w starożytnym Egipcie  faraonowie i kapłani, w antycznej Grecji rozsypywano w teatrze. A  w kuchni jako pierwsi zastosowali szafran Persowie w początkach ostatniego tysiąclecia p.n.e. Obficie stosowano tę przyprawę w Polsce szlacheckiej. Sławne były  tzw. "baby szafranowe", czyli drożdżowe puszyste ciasta zabarwione na żółto szafranem.
Jako afrodyzjak stosowany był przez Asyryjczyków, Fenicjan, Greków, Arabów, a nawet Brytyjczyków, którzy od XIV w. hodowali go w Staffron Walden.



Aby uzyskać 1 kg przyprawy, trzeba około 200 000 kwiatów. Z jednego hektara plantacji uzyskuje się  od 15 do 25 kg przyprawy. Kwiaty zbiera się recznie, obcina znamiona słupka  i suszy.


Szafran należy do  roślin z rodziny kosaćcowatych. Kilka wąskich, rynienkowatych liści, które rosną silnie dopiero po kwitnieniu, wyrasta z bulwocebuli. Kwiaty wyrastają także prosto z bulwocebuli. Płatki są tylko w górnej części wolne, niżej zrośnięte w rurkę. Część podziemna to kuliste bulwocebule, nieco spłaszczone, pokryte suchymi łuskami


Na tym zdjęciu widać różnicę m.in. kolorystyczną między zimowitem, a szafranem ( zimowit w górnej części fotografii)

9 komentarzy:

  1. Miło poszerzyć swoją wiedzę :) Nie wiedziałam, że szafran kwitnie jesienią i że można go sobie samemu wychodować :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Niezmiennie podobają mi się fotki kwiatów, czy też krajobrazów, jak i architektury które pokazujesz na swoim blogu, również obszerne informacje które podajesz:)
    Chusty wszystkie cudne:), mitenko również!!
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. przyznaję się -nie wiedziałam,że są zimowe krokusy zawsze myślałam, że to zimowity - dzięki Tobie stale się czegoś nowego dowiaduję...Szafranu używam, tylko,że on jest drogi teraz już wiem dlaczego. A Ty ze swoich krokusów masz szafran?;-) Wanda

    OdpowiedzUsuń
  4. Też z tych niewiedzących,jestem w szoku,nie wiedziełam,ze szafran tak wyglada dla mnie do zimowit zawsze był,dziękuje.

    OdpowiedzUsuń
  5. no tak, a ja tak jakoś na początku października ... myślałam, że krokusikom coś się popierniczyło, bo zakwitły. a że ogródek mam od niedawna, to nie bardzo jeszcze wiem co i jak.
    a tu masz babo placek :).

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie wiem dlaczego, ale w moim ogródku krokusy jesienne okazały się... rośliną jednoroczną... A krokusy wiosenne mają się dobrze...

    OdpowiedzUsuń
  7. Tylko szkoda, ze tak krótko kwitna....

    OdpowiedzUsuń
  8. Hello my friend, we used to have saffron in the spice cupboard when I was a kid. I bought it once many,many years ago. Thank you for reminding me, I will look for it again :)) Have a wonderful day, Monika.

    OdpowiedzUsuń
  9. W Szwecji teraz jest czas lussekatt - żółtych bułeczek z szafranem, piecze się je na święto św. Łucji :)

    OdpowiedzUsuń