Strony

środa, 30 czerwca 2010

W stylu marynarskim

Mnie też wzięło na coś w stylu marynarskim. Zdzisława na swym blogu najpierw pokazała sweterek w paski - klasyka stylu marynarskiego; potem  tuniczkę z "Medusy"- też w paski. Na forum gazetowym ktoś podrzucił wątek z Osinki z tematyką morsko- marynarską. Postanowiłam i ja w tym roku sięgnąć do  kolorystyki stylu marynarskiego: bieli, granatu i czerwieni. Są to z jednej strony   kolory ponadczasowe, z drugiej  ponoć styl marynarski jest hitem tego sezonu.

Powraca do nas każdego lata. Jest ponadczasowy i stylowy. Można do niego podejść w dwojaki sposób - tradycyjny bądź nowoczesny. Tego sezonu emanuje słodyczą i seksapilem pin-up girl. Niebieski, biały, złoty i czerwony to charakterystyczne kolory tego trendu.

Styl marynarski należy do tzw. slow fashion. Ubrania te szybko nie wychodzą z mody. Przykładem są nieustannie pojawiające się na wybiegach i w galeriach bluzki w paski oraz inne części garderoby w pięknych odcieniach głębokiego granatu. Umiejętne połączenie drobnych elementów charakterystycznych dla tego trendu z nowoczesnymi dodatkami to duże wyzwanie.

Łatwo popaść w przesadę i wystylizować się niczym na bal przebierańców. Jeśli decydujesz się na styl marynarski, pamiętaj o kilku ważnych zasad.

1. Pozwól sobie tylko na wybrane elementy tego trendu np. bluzka w paski lub z kotwicą a do tego jednokolorowe spodenki.

2.Pozwól sobie tylko na wybrane elementy tego trendu np. bluzka w paski lub z kotwicą a do tego jednokolorowe spodenki.
3.Jeśli w Twojej stylizacji dominują ciemne granaty, rozjaśnij je gustowną czerwienią. Gdy chcesz wyglądać bardziej elegancko, wybierz więcej bieli i dodatki w kolorze złota.

Charakterystyczne motywy takiego looku to kolory - biel, granat i czerwień. Dodatki występują często w kolorze złota lub miedzi. Stroje mają lekko sportowe zabarwienie. Częstymi akcesoriami są okulary przeciwsłoneczne, słomkowe kapelusze, koszyki lub duże torby przypominające kształtem te, które zabieramy na plażę. Buty lekkie - najczęściej japonki, sandały i klapki, choć odpowiednie są też jasne, płytkie trampki i baleriny. Pojawiają się plecionki przypominające liny - czy to na paskach, czy jako element butów. Również nadruki nawiązują do tematu - poza oczywistymi i obowiązkowymi poziomymi paskami pojawiają się kotwice i łódeczki. Warto wspomnieć, że każdego lata mamy do czynienia z inną odmianą tego stylu, ponieważ co roku łączy się go z obowiązującymi trendami.
 
Zawsze lubiłam granat i biel i latami nosiłam białe bluzki w granatowe paski do granatowych spódnic lub spodni.
Sweterek granatowy z bawełny robi się na drutach; w planach jakieś marynarskie paski...
A tymczasem poradziłam sobie sięgając do  zasobów z szafy:
 
Szydełko Tulip 1,9 mm: włóczka: bawełna ze szpuli (3 nitki); zużycie  240 g

Bluzkę szydełkową z niebieskiej bawełny połączyłam z  pasiastym topem i białymi spodniami.


Tu  z kolei  narzutka z białej bawełny:


Powyższa biała bluzka kiedyś była zapinana  na guziki, które nieustannie mi się rozpinały. Zmieniłam zapięcie i  przyszyłam haftki (tak - haftki!). Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek miała  zapięcie na haftki przy bluzce czy sweterku. Tu akurat sprawdza się doskonale. A tak  na marginesie:  miałam już tę bluzkę wyrzucić na śmietnik, bo jakoś za luźno mi się zrobiła...  Teraz na chwilę dostała drugie życie.
Bluzeczki zostały zrobione tym wzorem:

Schemat "Swetry" nr 3/2008 (model 15)
 
 
*   *   *
KonKata - obejrzawszy fotkę rośliny zamieszczonej na Twym blogu - stwierdzam, że jest to podkolan biały.
Wando - nie jestem w stanie zrobić fotografii ładnej,  ukazującej prawdziwą urodę kwiatka rosnącego na łące - sprzęt fotograficzny mam dość przeciętny, a musiałabym kwiatka zerwać, żeby sfotografować go na jakimś sensownym tle. Chociaż ich dużo kwitnie u mnie - szkoda mi zrywać.
anabell - podkolan występuje na niektórych łąkach w Bieszczadach. Wiem też, że rośnie na Słowacji.

10 komentarzy:

  1. Biała ma w sobie coś szczególnego - b ardo mi się podoba.
    ...pozdrawiam...

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, bluzeczka w paseczki z kieszonka Zdzislawy bardzo mi sie podoba.Podkresla szczula sylwetke i odmladza.Natomiast tunika jest powyciagana po bokach i od razu ""czuc"" ja bawelna/nie lubie bawelny/.
    Ewa

    OdpowiedzUsuń
  3. Styl marynarski podoba mi się "od zawsze".
    Świetnie się prezentujesz!
    Proszę, abyś zechciała wziąć udział w zabawie blogowej w 5 rzeczy, które zmieniły Twoje życie.Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Styl marynarski to nie jest to co lubię najbardziej...
    Jednak Tobie pasuje śliczne sweterki:)

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetny pomysł! bardzo podobają mi się oba zestawy :))

    OdpowiedzUsuń
  6. Bardzo podoba mi sie niebieski sweterek.
    Biały zawsze tezeba miec e letniej kolekcji ubrań. Pasuje do każdego letniego zestawu.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  7. Jak to dobrze, że Twoja szafa takie skarby chowa. Świetne zestawy. Fajnie w nich wyglądasz.

    OdpowiedzUsuń
  8. wzór ponadczasowy i świetnie się prezentujący chyba go zgapie :))

    OdpowiedzUsuń
  9. no to próba nr 2,może teraz sie uda
    wygląda na to, że podkolan rośnie również na Śląsku, a historycznie to w Galicji na ponad 100 letniej hałdzie poprzemysłowej (fabryki, która nie istnieje)Rekultywacji dokonała sama przyrodabez udziału człowieka. Do tego nie jest to jedyna roślina chroniona, która tam występuje.
    Sweterki świetne, takie mi sie podobają, nie sądziłam,że tak prosty wzór daje tak ciekawy efekt.Będzie to kolejna rzecz do zrobienia, ale kiedy....? w przyszłości.

    OdpowiedzUsuń
  10. Styl marynarski zaawsze mi się podobał. Też noszę się z zamiarem zrobienia sobie odpowiedniego sweterka, mam nawet już odpowiednią włóczkę, tylko czeka w kolejce. Ale jest już coraz bliżej! Najpierw ażurki na lato - mam nadzieję, że jednak nadejdzie. Mój marynarski ma być na późne lato, kiedy wieczory są już nieco chłodniejsze.
    Ahoj!
    Motylek

    OdpowiedzUsuń