Strony

piątek, 12 sierpnia 2011

Jak zrobić kołnierzyk bebe do bluzki

o taki jak do tej:


Opiszę, jak robiłam kołnierzyk do tej konkretnej  bluzki, gdyż  jeżeli się weźmie inną grubość włóczki i drutów - potrzebne mogą być modyfikacje. Jednak ogólna idea wykonania będzie miała zastosowanie.
Chodziło o to, by uzyskać kołnierzyk z zaokrąglonymi rogami tzw. bebe. Zdecydowałam, że robić będę wzorem ryżowym, gdyż takie  wykończenia mam przy bluzce; myślę jednak, że można taki kołnierzyk z powodzeniem wykonać wzorem francuskim, a nawet tzw. pończoszniczym (faktem jest, że przy gładkim wzorze kołnierzyk może się zwijać i nie będzie leżał ładnie, może też wymagać obrobienia, nie tylko półsłupkami, a nawet oczkami rakowymi).

Kołnierzyk bebe 
Opis wykonania


Druty  3,5 mm; wzór ryżowy.
Aby uzyskać wyokrąglone rogi rozpoczynamy robótkę od narzucenia 7oczek, które w 2 rz. przerabiamy ryżem; na końcu rz. 2 narzucamy 3 ocz.;
rz.3 - wszystkie ocz. przerobić wzorem ryżowym; 
rz.4 - ryż; narzucić na końcu rzędu 2 ocz. itd.
rz.6 - dodać 1 ocz.;
rz.8 - dodać 1 ocz.;
rz.10 - dodać 1 ocz.;
rz.12 - dodać 1 ocz.;
Zdecydowałam, że szerokość kołnierzyka - 16 ocz. jest wystarczająca. Oczywiście można modyfikować zarówno  szerokość kołnierzyka, jak i sposób (liczbę) dodawania oczek. Kiedy użyjemy włóczki cieńszej, trzeba będzie dodawać więcej oczek na wyokrąglenie rogów.
Teraz modelowanie kołnierzyka - najważniejsze;  żeby uzyskać  naturalne wyokrąglenie samego  kołnierza. Należy zawsze z tej strony z której się dodawało oczka, dodawać  po 1 oczku ( ja robiłam narzut przekręcony za pierwszym, albo jak kto woli przed ostatnim oczkiem) i zaraz gubić dodane oczko na końcu rzędu - przerabiać dwa razem. W miarę dziania kołnierzyk będzie się sam układał na okrągło, a robótka będzie szła po skosie. Ta strona, gdzie  zamyka się oczka będzie przyszyta do swetra.



Robimy kołnierzyk tak długi, jaki pasuje nam do dekoltu swetra.


Wyokrąglenie  drugiego rogu robimy gubiąc i zamykając oczka w odwrotnej kolejności, by zakończyć robótkę na 7 oczkach.
Niestety wykonanie  lewego i prawego rogu może się nieco różnić - wynika to z różnicy wzorów przy dodawaniu i zamykaniu oczek - dlatego kołnierzyk obrobiłam półsłupkami, można też zrobić jeszcze rząd oczek rakowych. 
Kołnierzyk przyszywamy do bluzki, wcześniej fastrygując do swetra i sprawdzając prawidłowe jego ułożenie (środek dekoltu na plecach do połowa kołnierzyka).

12 komentarzy:

  1. Opis jasny, kołnierzyk wygląda i układa się bardzo ładnie i może sam kołnierzyk to bym zrobiła, ale resztę swetra do niego to chyba nigdy bym nie skończyła.
    Podziwiam wszystkie ukończone swetry :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Przydatna lekcja! Dziekuje Antonino i pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo podoba mi się ten kołnierzyk. Pięknie dziękuje za tak dokładny opis jego wykonania.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ojej, a ja myślałam,że to robi się z nabrania oczek wokół dekoltu. Kiedyś taki "z rogami" kołnierzyk to nawet udało mi się zrobić, ale bebe to mi nie wychodził, był kanciasty.
    Spróbuję teraz tą metodą.
    Miłego, ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Śliczny sweterek,dzięki za opis:)
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  6. Pięknie wygląda sweterek z tym kołnierzykiem.
    Opis wykonania kołnierzyka muszę zachować.
    Pozdrawiam serdecznie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Opis zrobienia kołnierzyka teoretycznie wyglada na bardzo prosty. Jak wyjdzie to sie okaże jak zaczne robić.
    Teraz chyba nie w temmacie, ale nie wiem czy zagladasz do komentarzy wstecz. Zaczełam robić wg twojego
    opisu sweterek "raglan od góry" Nigdy nie robiłam raglanu, a tego sposobu nie znałam. I teraz robię z włóczki "baby"drutami 3,5. Odłożyłam rękawki na kawałek włóczki i teraz robie prosto. Ale muszę dodać na biodra. I mam pytanie i prośbę: Jak dodać oczka na rękaw i na tył i przód, żeby nie było widać dodawanych oczek.
    Zawsze wychodzi mi ażur czyli dziurki. I gdzie te oczka dodawać?
    Będę wdzięczna za podpowiedź.
    Dziekuję.
    Życzę dalszych tak cudownych i udanych prac. I mam nadzieje, że bloga również poprowadzisz dalej.
    Wszystkiego dobrego "
    wrzosiec@zazeta.pl

    OdpowiedzUsuń
  8. Anonimowy nie wiem po co dodawać oczka na rękaw? Jeżeli raglan jest już zrobiony - to nie ma potrzeby dodawania oczek, a jeżeli się robi rękaw dłuższy, to oczka raczej się ujmuje.
    Oczka dodaję zawsze w tym miejscu w którym byłby ewentualny szew boczny łączący przód i plecy. Można to robić dwojako, albo z przekręconej nitki poprzedniego rzędu, albo z przekręconej nitki rzędu, który się aktualnie wykonuje. Robię raczej tym drugim sposobem, gdyż zwykle robię dość ciasno na drutach i u mnie nie wychodzą dziury.
    Mam zawsze zaznaczone markerem miejsce, gdzie byłby szew, czyli ten podział na przód i plecy - oczka dodaję po jednym na przodzie i po jednym na plecach przed oczkiem przy markerze.

    OdpowiedzUsuń
  9. Rozumiem. Bardzo dziękuję.
    Znowu dzięki Tobie czegoś nowego się nauczyłam.
    pozdrawiam serdecznie. - wrzosiec

    OdpowiedzUsuń
  10. Moja babcia potrafiła robić takie rzeczy. Do dzisiaj mam skarpetki, które zrobiła mi na drutach.

    OdpowiedzUsuń