Sonia Rykiel
Tory Burch
Tradycyjnie wzory "Fair isle" ponoć kopiują wzory z odzieży hiszpańskich żeglarzy. Mają ograniczona paletę barw, mniej więcej do pięciu. Klasyczne kolory to odcień czerwonego, indygo i blado-żółty. Należy używać tylko dwóch kolorów w jednym rzędzie wykonując dwa lub trzy kolejne oczka danego koloru, by na lewej stronie robótki nie było zbyt długich pasm „wiszących” nitek. Nowocześniejsze sposoby dziania umożliwiają wplatanie tych długich pasm w robótkę, tak że lewa strona wygląda estetycznie. Tradycyjnie techniką "Fair isle" robi się na okrągło, rozcinając otwory na rękawy.
John Varvatos
Juna Watanabe
Mieszkańcy Fair Isle używali ekstraktów roślinnych do farbowania wełny, otrzymując subtelne, stonowane kolory przędzy. Wprowadzenie barwników syntetycznych umożliwiło farbowanie wełny na jasne i żywe kolory. Wzory stosowane w "Fair isle" mogą być różne: używa się motywów geometrycznych, roślinnych, zwierzęcych. Wzór powtarza się zarówno poziomo, jak i pionowo, zwykle na ciemniejszym tle, tworząc subtelne paski.
Oprócz swetrów, wzywa się tej techniki do dziania skarpet, rękawiczek, czapek, szalików.
Powyżej umieściłam fotografie dzianin projektantów mody, którzy wykorzystali technikę "Fair isle" do realizacji swych projektów.
Te wzory wyglądają na ogromnie skomplikowane . Uwielbiam Twoje cykle o dzianinie .
OdpowiedzUsuńJuz mialam komentowac przy ostatnim poscie ze bardzo mi sie podoba. Od wielu miesiecy juz zabieram sie za Fair Isle i jakos mi nie wychodzi. Swietne posty! :))))
OdpowiedzUsuńWzory żakardowe są piękne, ale nie wiem czy się poważę kiedyś na "zdziałanie" takiego. Jeszcze nie czuję się na siłach. Zdradzę jednak, że według Twojego opisu próbuję wydziergać mitenki(moje pierwsze mitenki). Pół roku się do nich zabierałam i zawsze było nie po drodze. Jeśli mi się udadzą, to może i żakardową barierę przełamię :-)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Bardzo pracochłonne wzory ale za to jaki piękny efekt można osiągnąć.
OdpowiedzUsuńPodziwiam jak zwykle :) Twoja pasja edukacyjna jest wspaniała. Dzianina z rysem historycznym - rewelacja.
OdpowiedzUsuń...pozdrawiam...